5|
3017
|15.11.2024
ПОЛИТИКА
Политологът Георги Киряков смята, че „да се говори предварително за програмата на парламента, без да са проведени разговори за мнозинство е абсурдно”. Татяна Буруджиева е на мнение, че всички към момента се борят за служебно правителство.
„ПП-ДБ „непрекъснато произвеждат всякакви видове списъци със задачи на парламента. За правителство ли говорим, или за програма на НС?”, посочи Буруджиева пред Нова нюз.
По повод скандала между Делян Пеевски и Кирил Петков в парламента Киряков смята, че няма да доведе до нищо – „нито ще се сформира мнозинство, нито ще върне избиратели на ПП-ДБ”.
„Петков търси публичен израз с това, че прави кордон около Пеевски, като се разправя с него в парламента. Това не е никакъв кордон”, каза още той.
Буруджиева е на мнение, че този спор няма да доведе до повече избиратели.
Киряков смята, че е започнало обратното броене до нови предсрочни избори. Буруджиева допълни, че отиваме на избори.
Политическите сили вече са в процес на пресмятане кога е най-удобно да са следващите предсрочни избори. Най-вероятно целта е те да са през март догодина. Политическата криза ще се продължи и ще се задълбочава до края на настоящия президентски мандат. Това становище застъпи в коментара си пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков.
Той е категоричен, че дори да се постигне нужното мнозинството за избор на председател на Народното събрание, това въобще не означава, че ще има и мнозинство за съставяне на редовен кабинет.
А както се видя и днес (при трети опит), дори за оглавяване на парламента народните представители не могат да се разберат.
„Не виждам такава перспектива. Можеше да храним някаква надежда, ако в парламента имаше политици. Но не ги виждам. Свидетели сме на безкрайни спорове и скандали между отделни личности. Най-много от гласовете днес бяха „въздържали се“. Избираме депутатите да градят политики, а те се въздържат от политика. Политиците са си заплюли някаква територия и никой не иска да допусне друг различен там“.
По думите на Киряков, поредната безизходица се дължи отново на това, че никой от политическите представители няма желание и намерение да отстъпи от свои собствени представи за поведение.
Избраните в парламента представители не произвеждат никакъв политически смисъл, въпреки очакванията на гласоподавателите. Със следващите избори може да се стигне до поява на нови и нови играчи.