0|
3520
|08.07.2024
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Страната ни е с една от най-дългите работни седмици в Европейския съюз – 39 часа. Средното за ЕС е малко над 36 часа, сочат най-новите данни на Евростат.
Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша – с по над 39 часа. На другата крайност е Нидерландия – с малко над 32 часа седмично.
Националният секретар на КНСБ и специалист по трудово право Величка Микова смята, че вероятно статистиката се дължи на това, че в България доста хора работят над законоустановеното работно време от 8 часа дневно или 40 часа седмично, защото се налага да компенсират ниските си доходи с допълнителни часове труд.
„Търсим в ниските възнаграждения една от сериозните причини за по-продължителната работна седмица“, посочи тя.
Моделът на 4-дневната работна седмица вече се тества в Испания, Белгия, Германия, уточни Микова, цитирана от БНР. По думите й това не е само експеримент.
„Навсякъде в тези държави 4-дневната работна седмица е установена по силата на финансиране, минало през Плановете за възстановяване и устойчивост на отделните държави“, обясни специалистът.
Тя допълни, че в България за първи път се регулира правото на изключване.
„Всеки работник и служител може да не отговаря на инициирана комуникация от страна на работодателя във времето, което му е отредено за междудневна и междуседмична почивка. Нито един работодател няма право да го безпокои в това време. Ако работникът откаже да отговори на повикване, мейл или съобщение след редовното си работно време или в почивни дни, не биха могли да бъдат санкционирани от работодателя“, каза още Микова.