Честване на 100-годишнината от рождението на легендарния Георги Калоянчев ще се състои от 19.30 часа на 13 януари, понеделник, на камерна сцена „Методи Андонов“ в Сатиричния театър. В тържественото отбелязване ще участват синът на актьора Ивайло Калоянчев, директорът на трупата Калин Сърменов и други приятели и колеги на Калата. Ще бъде прожектиран и филмът от поредицата „Умно село“, посветен на артиста – „Умно село: Възгледите на един Homo Ludens“.
Георги Калоянчев е роден в Бургас на 13 януари 1925 г. След отбиване на военната си служба се записва във Висшето театрално училище в София. Сред състудентите му в класа на професор Стефан Сърчаджиев са Катя Зехирева, Коста Цонев, Катя Динева. През 1951 г. руският режисьор Борис Бабочкин, по онова време поставил три пиеси в Народния театър, забелязва младия актьор в „Буря“ на Островски, който изгражда образа с хумор и драматизъм. Веднага след завършването, Калоянчев е приет в трупата на Народния театър, а след това със Стоянка Мутафова са сред създателите на Сатирата. През годините Калоянчев играе в Софийския областен театър, в Пернишкия работнически, в Младежкия и във Военния театър. Неговите отпечатъци на стъпалата и шарж са на Стената на славата пред Театър „199“, където години наред с Татяна Лолова обират овации с хитовата „Старомодна комедия“.
Дебютира в киното с филма „Утро над родината“ (1951) в ролята на циганчето Сали, душата на компанията. Но след това за известен период от време не получава никакви сериозни роли. А после следва поредица от незабравими образи в незабравими филми – щангистът в „Специалист по всичко“ (1962), Кондов във „Вълчицата“, инспекторът в „Инспекторът и нощта“, фокусникът в „Най-дългата нощ“ (1969), Риксата в „Привързаният балон“ (1969), Джордано Бруно в италианската продукция „Галилео Галилей“ (1969), Езоп в „Езоп“ (1971), „Неочаквана ваканция“ (1981), „Нощните бдения на поп Вечерко“ (1981), „Бон шанс, инспекторе!“ (1984), „Закъде пътувате?“ (1986) „Големите игри“ (1999), „Рапсодия в бяло“ (2002) – общо над 50 филма.
През 1990 г. режисьорът Иван Ничев заснема „Бай Ганьо тръгва из Европа“ с Георги Калоянчев в ролята на прочутия Алеков герой. Това е един от най-гледаните български филми през 90-те години на XX век, а образът, който изгражда Калоянчев, става знаков. През 2006 г. излиза своеобразното продължение „Ганьо Балкански се завърна от Европа“. Сценарият е писан специално за големия актьор, но десет години по-рано и дълго време не се намират пари за реализацията му. Всичко това налага нов актьор за ролята на бай Ганьо. Огромното си уважение към таланта на Калоянчев Иван Ничев засвидетелства, като въвежда нов, несъществуващ в класическото произведение на Алеко Константинов герой – духа на Бай Ганьо. През 2006 г. след многото други призове и отличия Калоянчев получава и награда „Икар“ на Съюза на артистите за цялостно творчество.
Калоянчев е автор на автобиографичната книга „Жив съм, ваш съм!“ (1998). Актьорът умира на 18 декември 2012 г. в София. Повече от половин век от дългата му и триумфална кариера е свързан със сцената на Сатиричния театър.Бургас също ще отдаде почит на незабравимия свой гражданин. На 13 януари кметството организира ритуал по полагане на цветя пред паметника му в Приморски парк. „Бургас е най-любимият ми град. Тук съм израснал, тук заобичах изкуството и най-вече театъра“, неведнъж е споделял Калата. Цялата 2025 година в Бургас ще премине под знака на годишнината от рождението на незабравимия актьор, съобщават от Общината.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com