Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс, цитирани от БТА.
„Портретът на Мафео Барберини“ изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.
Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо – прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610).
Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барберини, преди да попадне в частна колекция, когато имуществото й е разпръснато през 30-те години на миналия век.
Портретът е изложен в „Палацо Барберини“, историческата къща на семейството, в която днес се помещава Националната галерия за антично изкуство. Музеят вече е постоянен дом на четири творби на Караваджо – „Юдит обезглавява Олоферн“, „Нарцис“, „Свети Йоан Кръстител“ и „Свети Франциск“.
„Тази картина е изключително ценна и никога не е била давана назаем за изложба, никога не е била виждана в музей, така че това е абсолютна предпремиера“, казва директорът на галерията Тома Клеман Саломон в интервю за АФП.
Той допълва, че портретите, рисувани от Караваджо, могат да се преброят на пръстите на едната ръка, така че възможността един от тях да бъде показан на публиката и на експертите е „изключителна“.
Саломон отбелязва още, че темата е интересна и поради факта, че Мафео Барберини е бил не само изключително могъщ човек с власт, но и голям и изтънчен интелектуалец.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com