2|
6228
|19.03.2024
ПОЛИТИКА
В случай, че сте го пропуснали, руският президент Владимир Путин си осигури още шест години на власт през уикенда, чрез фалшифицирани избори без реален противник.
Шокиращо, нали?
С изключителна щедрост Путин си даде само 87 процента от гласовете, според предварителните резултати, най-големият дял, с който е претендирал в петте си победи на президентските избори от 2000 г. насам.
За (не)чест на Путин съставихме списък с лидери, които заявиха смазващ успех на собствените си избори.
Ким Чен Ун
Ким Чен Ун наследи баща си като „върховен лидер“ на Северна Корея през 2011 г., третият член на семейната му династия, който управлява страната. Оттогава в страната се провеждат до голяма степен символични избори за парламентарен орган – които обикновено включват 99,99% избирателна активност и където хората гласуват с „да“ или „не“ при гласуване с един кандидат. Всеки кандидат обикновено се измъква със 100 процента от гласовете в своите избирателни райони, включително Ким Чен Ун през 2014 г. и сестра му Ким Йо Чен през 2019 г.
Александър Лукашенко
През август 2020 г. беларуският президент Александър Лукашенко спечели 80 процента от гласовете на президентските избори в Беларус, осигурявайки си още един мандат. Резултатът от изборите — широко смятан за измамен и дошъл след като той хвърли в затвора опозиционния лидер Сергей Тихановски, съпругът на Светлана Тихановская, която пое мантията му — предизвика вълна от масови, безплодни протести в цялата страна, с продемократични групи и опозиционни лидери, призоваващи за свалянето на Лукашенко. А той, който е на власт от 1994 г., извади няколко страници от книгата на Путин за лидерството, разбивайки опозицията и изменяйки законите, за да си осигури доживотен имунитет.
Йосиф Сталин
Преди Путин имаше Сталин. Съветският диктатор остана на власт в Москва в продължение на три десетилетия, преди да умре през 1953 г. Изборите по време на управлението му преминаха както можеше да се очаква: висока избирателна активност и 100 процента от гласовете за неоспоримия комунистически автократ. С победата си през уикенда Путин се приближи с една крачка към изместването на Сталин като най-дълго управлявалия Русия лидер.
Башар ал-Асад
Башар ал-Асад е президент на Сирия от 2000 г. след смъртта на баща си Хафез ал-Асад, който управляваше 30 години. По време на управлението си Асад донесе многобройни главоломни изборни „победи“, осигурявайки близо 89 процента от гласовете през 2014 г. и над 95 процента през 2021 г., всички в избори, които широко се смятат за фалшиви. Тези големи победи дойдоха по време на опустошителна гражданска война, в която Асад (между другото с помощта на Путин) смаза многостранната опозиция, убивайки стотици хиляди хора в конфликт, продължил повече от десетилетие.
Илхам Алиев
Хайвер навсякъде! Само миналия месец президентът на Азебайджан Илхам Алиев получи близо 94 процента от гласовете на опетнени избори в Южен Кавказ. Алиев, чиято страна ще бъде домакин на срещата на върха на ООН за климата COP29 по-късно тази година, си осигури пети мандат начело на нация, която е класирана като една от най-малко свободните в света. Външни наблюдатели казаха, че изборите са били помрачени от жестоки репресии срещу опозиционни активисти и журналисти.
Източник: Politico, превод ФрогНюз