Сръбски прокурори повдигнаха обвинения на 13 души, свързани с трагедията в Нови Сад, при която загинаха няколко души и бяха ранени много други. Разследването, проведено в следствие на инцидента, доведе до събиране на значителен обем доказателства, включително свидетелски показания и техническа документация, които позволиха на прокуратурата да подготви обвинителния акт.
„Обвинителният акт беше внесен във Висшия съд в Нови Сад, придружен от пълната документация, събрана по време на досъдебното производство и разследването, както и от всички други доказателства, които подкрепят обвиненията срещу подсъдимите“, заяви прокуратурата в изявление, което бе разпространено в медиите. Това разкрива усилията на правосъдието да осигури справедливост и да изправи виновните пред закона.
Сред обвиняемите е и бившият сръбски министър на транспорта Горан Весич, който подаде оставка след трагичния инцидент, но въпреки това ще бъде държан отговорен за своето участие в събитията. Весич бе на поста министър по време на инцидента, който постави въпросителни относно контрола върху транспортната система в страната.
Прокурорите поискаха от съда да остави в ареста 10 от обвиняемите, които са задържани по време на разследването. Според обвинителите, те са носели пряка отговорност за инцидента и трябва да останат в ареста, за да се осигури нормалното протичане на разследването и да не бъдат възпрепятствани бъдещите съдебни действия. От друга страна, прокурорите поискаха трима от обвиняемите, които са били освободени временно в очакване на приключване на разследването – включително бившия министър Весич и бившия директор на железопътната инфраструктура Йелена Танаскович – да бъдат задържани под стража.
Тази молба на прокуратурата идва в момент, когато общественото недоволство срещу трагедията все повече нараства. Протестите в Сърбия, свързани с инцидента, достигнаха огромни мащаби, като последният протест в Белград събра десетки хиляди хора, които изразиха своето недоволство и искания за справедливост. Много от протестиращите настояват за дълбоки реформи в транспортния сектор, както и за по-строг контрол и отговорност за всички, замесени в катастрофата.Трагедията в Нови Сад разтърси сръбското общество и постави на дневен ред важни въпроси за безопасността на железопътния транспорт, управлението на инфраструктурните проекти и политическата отговорност на високопоставените служители.