Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп назначи три филмови звезди за специални посланици, натоварени със задачата да популяризират възможностите за бизнес в Холивуд.
„За мен е чест да обявя Джон Войт, Мел Гибсън и Силвестър Сталоун за специални посланици на едно велико, но много проблемно място – Холивуд, Калифорния. Те ще ми служат като специални пратеници с цел да върнат Холивуд, който през последните четири години загуби много бизнес в полза на чужди държави, обратно – по-голям, по-добър и по-силен от всякога!“, написа Тръмп в своята социална платформа Truth.
И трите знаменитости напоследък се свързват с Тръмп и неговата предизборна кампания. Не е ясно какво ще включват техните роли.
В изявление 69-годишният Гибсън казва, че е получил новината по същото време като останалите и е бил също толкова изненадан.
„Въпреки това се вслушах в призива. Моят дълг като гражданин е да давам и да помагам, и да вниквам в това, което мога“, казва Гибсън.
Гибсън, който неотдавна загуби дома си в пожарите в Лос Анджелис, добави: „Има ли шанс позицията да е свързана с резиденция на посланика?“
Звездата от „Смело сърце“ и „Лудия Макс“ публично подкрепи Тръмп във видеоклип, публикуван малко преди изборите през ноември. Той разкритикува и вицепрезидента Камала Харис, която беше съперник на Тръмп от Демократическата партия в президентската надпревара.
78-годишният Сталоун, известен най-вече с ролята си на титулярния герой във франчайза „Роки“, представи Тръмп в Мар-а-Лаго за речта му след изборната победа.
Той сравни новоизбрания президент с първия лидер на Америка, като го нарече „втория Джордж Вашингтон“.
„Без него можете ли да си представите как би изглеждал светът?“, каза той.
Той добави, че Вашингтон – който е бил президент от 1789 до 1797 г. – не е осъзнавал, че ще промени света, когато е защитавал страната си.
86-годишният Войт, който участва във филмите „Среднощен каубой“ и „Пърл Харбър“, е дългогодишен поддръжник на Тръмп и го е наричал най-великия президент след Ейбрахам Линкълн.
Няколко години бяха трудни за Холивуд с пандемията от Covid, многобройните трудови стачки и конкуренцията с услугите за стрийминг.
Лукас Шоу, дългогодишен холивудски анализатор, не вярва, че новите пратеници могат да направят много, за да помогнат на затруднената индустрия.
„Тръмп вижда в тях съюзници и може да ги използва, за да говори за промяна в Холивуд, но не си представям, че ще имате Джон Войт, Силвестър Сталоун и Мел Гибсън, които ще се опитват да измислят как да възстановят кабелния пакет, да направят стрийминга по-рентабилен или да измислят как да накарат Китай да внася повече холивудски филми“, казва той, пише „Вести“.
Отношенията на Тръмп с Холивуд са изпълнени с напрежение и противоречия.
Развлекателната индустрия е отчасти отговорна за това, че Тръмп отново стана известен с риалити шоуто си „Стажантът“, тъй като то укрепи имиджа му на умен бизнесмен, каза г-н Шоу пред Би Би Си.
Издигането на Тръмп в Белия дом промени динамиката, като го постави в противоречие с политиката на голяма част от индустрията.
„Холивуд е склонен да дарява и подкрепя повече демократите, отколкото републиканците, така че това е ефективна индустрия, която той може да критикува“, казва г-н Шоу.
Освен това е лесно да се „представи като тези богати тлъсти котки, които не се съобразяват с вашите интереси“.
През август 2019 г., по време на първия си мандат, Тръмп разкритикува филмовата индустрия като „расистка“ и я обвини, че създава „много опасни“ филми.
Коментарите му бяха породени от полемиката преди премиерата на филма „Ловът“ – екшън-хорър за група от елита, която ловува хора за спорт.
Говорейки пред Белия дом, той заяви, че Холивуд прави „огромна услуга на страната“, като създава съдържание, което подбужда към насилие и разделение.
През следващата година Тръмп се прицели в наградите „Оскар“, които избраха южнокорейския филм „Паразит“ за най-добър филм.
Той зададе въпроса как чуждестранен филм може да спечели най-голямото отличие и предположи, че не го заслужава.
Позицията на Тръмп по въпросите на имиграцията, изменението на климата и социалната справедливост предизвика остри критики от страна на известни личности и той се сблъска с гнева на звезди като Мерил Стрийп и Робърт де Ниро.
Някои от политиките му са насочени и срещу Холивуд, включително стремежът да се прекратят данъчните облекчения за филмови продукции в някои щати.
Обявяването на специалните му посланици за Холивуд идва само четири дни преди встъпването му в длъжност във Вашингтон на 20 януари.
Лос Анджелис – сърцето на развлекателната индустрия – в момента се бори да овладее смъртоносните горски пожари, които унищожиха хиляди домове и сгради и оставиха много предприятия да се борят за възстановяване.
Щетите се оценяват на около 250 млрд. долара.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com