5|
81097
|04.10.2024
ПОЛИТИКА
Бюджетният дефицит на България достигна 2.8 млрд. лв. към края на септември, като финансова „дупка“ е нараснала с 1.2 млрд. лв. за един месец, сочат данните на Министерството на финансите.
„Рязък скок в бюджетния дефицит не е добра идея или означава някаква грешка в управлението. Едни хора, които са си мислели, че ще поседят два-три месеца, ще направят някоя и друга сделчица и ще избягат, случи им се за по-дълго. Трябва да мислят и за тези неща. Затова са министър на финансите, на икономиката, на енергетиката. Има хора, които заемат висши управленски позиции, които трябва да вземат мерки – „дупката“ да спре да расте, след което да се намали, за да има някакъв буфер. Няма външни шокове, това са локални проблеми“, коментира в предаването „Твоят ден“ финансистът Левон Хампарцумян.
„Има министри, които трябва да направят така, че бюджетната дупка да се затвори или поне да не се увеличава. Ние сме в процедура по приемане на еврото. Тя не е приключила. За известно време трябва да се позатегнат някакви гайки“, посъветва той.
Хампарцумян недоумява защо в България се правят дефицитни бюджети. Той обясни, че подобно нещо е напълно нелогично, тъй като дори не виждаме инвестиции в какъвто и да било тип инфраструктура, която в бъдеще би донесла приходи. „Тези пари се изпаряват, някои се изнасят със сакове, други отиват за къдрави магистрали“, посочи финансистът.
„Проблемът с минималните заплати е това, че ние даваме повече пари на изключително ниско квалифицирана работна ръка. Заводите, които разчитаха на това, започват по естествен начин да затварят. Става им прекалено скъпо“, обясни още той.