Руският президент Владимир Путин продължава да възхвалява технически наскоро изстреляната балистична ракета „Орешник“ и да заплашва с още удари срещу Украйна. Това е част от засилена руска кампания с цел да принуди Запада и Украйна да се самовъзпират. Путин коментира темата и на Съвета за сигурност на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС) в Астана, Казахстан, на 28 ноември. Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).
Изявленията много приличат на речите, които той произнесе на 21 и 22 ноември, непосредствено след удара, като го представи за пропорционален отговор на скорошните украински на руска територия с използване на предоставени от Запада ракетни системи с голям обсег като ATACMS и Storm Shadow/SCALPs.
Няма нищо особено ново в способностите на ракетата „Орешник“ и американски и украински официални лица посочиха, че не предвещава руска ескалация във войната. Дори омаловажиха заплахата на Путин за още такива удари звучи празно – руските сили редовно нанасят удари по цивилни и критични инфраструктури в град Киев с дронове и ракети, способни да носят ядрено оръжие.
Украинският президент Володимир Зеленски обобщи този факт на 29 ноември, като каза, че „Путин иска да добави още към хилядите ракети, които вече са ударили Украйна“.
Руската армия обмисля създаването на отделен клон за безпилотни системи, вероятно като част от руското МО в закъснял опит да навакса създаването на украинските сили за безпилотни системи през февруари 2024 г. Путин заяви на пресконференция по време на посещението си в Казахстан на 28 ноември, че руското МО и Генералният щаб обмислят създаването и и подчерта, че дроновете са един от най-важните фактори на бойните действия.
Блогър, свързан с руските въздушно-десантни сили, обясни, че руските отряди за дронове в момента неофициално действат като част от други руски военни части, като същевременно отговарят за техните официални задачи като провеждане на щурмови операции, или изпълнение на медицински и сапьорни функции.
Путин също така похвали руския министър на отбраната Андрей Белоусов като „модерен министър на отбраната“. Белоусов наскоро се сблъска със значителна реакция от руската ултранационалистическа общност на блогъри, тъй като не успя да отговори адекватно на смъртни случаи на руски специалисти в щурмови операции в Украйна. Споменаването на участието може да е опит за възстановяване на имиджа му.
Вътрешен източник в Кремъл твърди, че създаването на новата служба може да отнеме между шест месеца и една година, тъй като ще изисква няколко реформи и разширяване на образователните програми, регистриране на нови военни специалности и интегриране на доброволчески проекти в бюрокрацията на руското МО.
По-специално, Белоусов създаде Центъра за перспективни безпилотни технологии „Рубикон“ през август 2024 г. на базата на неуточнена единица безпилотни самолети.
Руските сили проведоха голяма серия от удари с дронове и ракети срещу енергийната мрежа на Украйна и основните отбранителни промишлени съоръжения в нощите на 27 срещу 28 и 28 срещу 29 ноември. Украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили са изстреляли 188 дрона и ракети срещу Украйна на нощта на 27 срещу 28 ноември, включително: три противовъздушни ракети С-300 от Белгородска област, насочени към Харковска област; 57 крилати ракети Х-101 от въздушното пространство над Волгоградска област; 28 крилати ракети „Калибър“ от кораби в Черно море; три крилати ракети Х-59/69 от въздушното пространство над Черно море; и 97 безпилотни самолета Shahed и други неизвестни ударни безпилотни самолети (вероятно се отнасят за безпилотни самолети-примамки) от Курска, Орловска и Ростовска области и Приморско-Ахтарск, Краснодарски край към 1030 местно време на 28 ноември.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че украинските сили са свалили 76 ракети Х-101, три ракети Х-59/69 и 35 безпилотни летателни апарата, а 62 руски безпилотни летателни апарата са били „изгубени“, вероятно поради намеса на украинската електронна война. Украинските военновъздушни сили отбелязаха, че украинските сили също са свалили 90 процента от руските ракети „Калибър“ и че най-малко 12 руски безпилотни летателни апарата и ракети са поразили успешно украински горивни и енергийни обекти.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили са изстреляли 132 дрона „Шахед“ и неизвестни други ударни дронове (вероятно се отнасят за дронове-примамки) от Орловска, Ростовска и Курска области и Приморско-Ахтарск, Краснодарски край в нощта на 28 срещу 29 ноември и този украински сили свалиха 88 дрона над Киев, Чернигов, Черкаси, Суми, Харков, Полтавска, Житомирска, Днепропетровска, Запорожка и Одеска области в 900 ч. местно време на 29 ноември.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че 41 руски безпилотни летателни апарата са били „изгубени“, вероятно поради украинска намеса в радиоелектронната техника, и че един руски дрон се е върнал в руското въздушно пространство. Украински официални лица съобщиха, че руски дронове и ракети са повредили жилищни сгради и критична инфраструктура в Черниговска, Чернивицка, Ивано-Франковска, Харковска, Хмелницка, Киевска, Одеска, Сумска и Волинска области на 28 и 29 ноември.
Украинските военновъздушни сили отбелязаха, че руските сили са използвали голям брой ракети и дронове по време на неотдавнашни удари, за да преодолеят украинската противовъздушна отбрана и че руските сили пускат устройства за топлинни и радарни смущения и поставят системи за радиоелектронна защита директно върху ракети за защита срещу украински контрамерки.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили също наскоро са се възползвали от лошите метеорологични условия, за да нанесат удари под гъста мъгла и облачна покривка.
Украинските сили също нанасят удари по система за противовъздушна отбрана С-400 близо до окупирания Симферопол, Крим.
Украинският генерален щаб съобщи на 29 ноември, че украински дронове са ударили петролното депо Atlas в Ростовска област и са предизвикали пожар в петролното депо.
То доставя петролни продукти на руската армия. Руски източници публикуваха изображения, които твърдят, че показват пожар близо до нефтеното депо Атлас и твърдят, че украинските сили също са извършили удар с дрон вероятно срещу петролно депо близо до Славянск на Кубан, Краснодарски край на 28 ноември.
Преди това украинските сили извършиха удар с дрон срещу петролното депо Atlas през август 2024 г.
Белоусов направи необявено посещение в Пхенян, Северна Корея на 29 ноември на фона на засилване на руско-севернокорейското сътрудничество. Белоусов се срещна с колегата си Но Куанг Чол на 29 ноември и заяви, че руско-севернокорейското споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство, подписано през юни 2024 г., е основата на „нова евразийска система за сигурност“ и ще играе стабилизираща роля в Североизточна Азия.
Белоусов подчерта и разширяването на руско-севернокорейското военно сътрудничество. Но заяви, че укрепването на военното сътрудничество е „най-високият приоритет“ и че руското и севернокорейското министерства на отбраната вече са ангажирани в обмен на високо ниво.
Главното управление на военното разузнаване на Украйна (ГУР) съобщи на украинското издание Интерфакс-Украйна в статия, публикувана на 29 ноември, че Северна Корея е доставила над пет милиона патрона за артилерия с голям калибър и 100 KN-23/24 (Hwasong-11Ga/Hwasongpho- 11Na) балистични ракети за Русия.
Също така съобщи, че Северна Корея е започнала да доставя артилерийски системи на Русия на 3 октомври и е доставила над 100 170-милиметрови самоходни артилерийски системи M-1989 Koksan и 240-милиметрови реактивни системи за залпов огън M-1991. ГУР съобщи, че над 60 артилерийски системи M-1939 Koksan се намират в Русия и че Русия ще прехвърли някои на Саратовското артилерийско командно училище в град Саратов за обучение на руски военен персонал.
Заместник-представителят на САЩ по специалните политически въпроси Робърт Ууд заяви на 27 ноември, че Северна Корея е прехвърлила на Русия над 18 000 контейнера с боеприпаси и свързани с боеприпаси материали и над 100 балистични ракети от ноември 2023 г.
Ууд добави, че Северна Корея се готви да прехвърли „още повече“ балистични ракети на Русия.
Путин назначи генерал-полковник Рустам Мурадов за първи заместник-командващ на руските сухопътни сили.
Украинската главна прокуратура започна допълнителни разследвания на 28 ноември за екзекуция на украински военнопленници в Донецка и Запорожка области. Генералният прокурор съобщи, че първо четирима украински войници са се предали на руските войски край Петровка (близо до Покровск, Донецка област) на 22 ноември, след което руските сили са ги екзекутирали с автоматично оръжие от близко разстояние.
Руските сили също заловиха шестима украински военнопленници близо до Новодаровка (източна Запорожка област) и екзекутираха петима военнопленници на 24 ноември.
И в двата случая украинските войници явно са се предали или са били заловени и обезоръжени, което означава, че официално са защитени от международното право.
Злоупотребата с екзекуцията на военнопленници е нарушение на Женевската конвенция за военнопленниците и нарушение на правило 47 от международното хуманитарно право.
Зеленски назначи генерал-майор Михайло Драпатий за нов командир на сухопътните сили на Украйна на 29 ноември, заменяйки генерал-лейтенант Александър Павлюк.
Освен това Зеленски назначи полковник Олег Апостол за заместник-главнокомандващ на украинските въоръжени сили. Зеленски заяви, че тези назначения имат за цел да увеличат бойните способности на Украйна, да осигурят качествено обучение на украинските сили и да въведат иновативни практики за управление в украинската армия.
Грузинците протестираха в Тбилиси, Грузия в отговор на инициатива на управляващата прокремълска партия „Грузинска мечта“ за забавяне на преговорите за присъединяване към Европейския съюз (ЕС), което накара руското информационно пространство да възроди информационни операции, лъжливо представящи протестите и грузинските опозиционни партии като потенциални заплахи към грузинския суверенитет. Грузинският премиер и член на партията „Грузинска мечта“ Иракли Кобахидзе обяви на 28 ноември, че Грузия спира преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. и междувременно отказва всякакви бюджетни субсидии от ЕС.
Грузинците протестираха срещу това решение пред сградата на грузинския парламент в Тбилиси на 28 и 29 ноември и влязоха в сблъсъци с полицията за борба с безредиците, което накара властите да задържат протестиращите и да използват сълзотворен газ и водни оръдия в опити да разпръснат протестите.
Руските медии силно отразиха протестите, а руските блогъри – включително тези с връзки с Кремъл – твърдяха, че тези протести са опит на грузинската опозиция за революция на „Майдан“ и че успешните протести могат да доведат до установяването на ново правителство в Грузия и Грузия „загуби суверенитета си“ в полза на Запада.