2|
2770
|23.11.2024
ПОЛИТИКА
Богатите държави, сред които САЩ, Китай, Великобритания и Австралия, работиха през нощта, за да преодолеят застоя на климатичната среща COP29, съобщиха дипломати пред POLITICO. Единият от тях заяви, че е имало „много крясъци“.
БАКУ, Азербайджан — Преговарящи от някои от най-мощните икономики в света проведоха напрегната среща в ранните часове на събота, в опит да прокарат споразумение за финансиране на климата в размер на 300 милиарда долара годишно и да излязат от задънената улица на COP29, споделиха двама запознати с дискусиите пред POLITICO.
Бедните държави, които най-много се нуждаят от тези средства и ще пострадат най-тежко от неспособността да се намали въглеродното замърсяване, не са били в залата.
Съдбата на преговорите на ООН за климата сега зависи от това дали тези държави ще приемат новото предложение за финансиране само ден, след като отхвърлиха предишна оферта от 250 милиарда долара годишно като недостатъчна — или ще се оттеглят от преговорите.
Европейският комисар по климата Вопке Хукстра каза: „Не е ясно дали ще успеем.“
Организаторите на срещата, която събра близо 200 държави на брега на Каспийско море, все още не са обявили финално споразумение, а разговорите, планирани да приключат в петък, продължават вече 13-ти ден.
Съботната нощна среща започнала след 1 часа сутринта и приключила малко преди изгрев. Според европейски дипломат, запознат с дискусиите, „имаше много крясъци“.
Саудитска Арабия стана обект на гняв по време на преговорите на Олимпийския стадион в Баку, на които присъстваха дипломати от САЩ, Китай, Индия, Великобритания, Бразилия и Австралия. Саудитските представители отказаха да отговарят на въпроси на медиите, докато конференцията не приключи.
Миналата година Саудитска Арабия се съгласи на текст, който призовава за преход от изкопаеми горива, но тази година в Баку е блокирала почти всяко усилие за конкретизиране как този преход ще се осъществи.
В резултат на срещата богатите държави, включително САЩ, Австралия и няколко европейски страни, са се съгласили да прехвърлят 300 милиарда долара годишно до 2035 г. към бедните страни за борба с климатичните промени и преход към по-чиста енергия. Това е със 100 милиарда повече, отколкото САЩ искаха да предложат, според европейски дипломат и друг представител от региона. Подробностите все още не са включени в официален проект на споразумението.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш прекара петък в опити да убеди богатите държави да увеличат обещанията си, след като първоначалното предложение беше за 250 милиарда долара. Анализи показват, че нуждите на развиващите се държави са в трилиони долари годишно, като част от разликата може да бъде покрита с частни инвестиции.
Ирландският министър по климата Еймън Райън потвърди пред POLITICO, че богатите държави са се съгласили да увеличат финансовата си цел, но Саудитска Арабия е блокирала всякакви дискусии за намаляване на въглеродните емисии.
В събота сутринта водещи преговарящи от Маршаловите острови и Белиз заявиха, че не знаят за постигната сделка. Междувременно азербайджанските организатори информираха 38 малки островни нации за предстоящото финално предложение „взимаш или оставяш“, което трябва да бъде публикувано по-късно в събота.
„Това е, което развитите държави винаги правят с нас“, каза климатичният представител на Панама Хуан Карлос Монтерей Гомес. „Натискат ни до последната минута, докато сме уморени, гладни и объркани, и ни принуждават да приемем споразумения, които не отразяват нуждите на нашите хора.“
От своя страна представителят на Белиз Карлос Фулър заяви: „За нас това не е просто въпрос на пари. Това е въпрос на оцеляване. Смятам, че това се забравя тук.“Гомес добави пред репортер: „Слушам ‘Bitch Better Have My Money’ на Риана нонстоп.“